VÝSLEDKY - KOLOBĚH 2014

 

První Líbeznický koloběh překvapil

www.libeznice.cz/prvni-libeznicky-kolobeh-prekvapil

Sobota 20. září patřila v Líbeznicích sportování. Konal se tu první ročník Líbeznického koloběhu - netradičního závodu, který sám sebe nebere úplně vážně. Dal navíc název celodennímu sportovnímu "koloběhu".

Samotný závod probíhal v dopoledních hodinách. „Byl to první ročník – první pokus. Nečekali jsme, že dorazí tolik lidí. Moc nás to potěšilo,“ hodnotí účast více než šedesátky závodníků iniciátorka závodu Monika Šponerová.

Koloběh vznikl podle svých otců zakladatelů na motivy pohádky o princezně Koloběžce. V tomto případě ale nejde o to, že by závodnici na půl šli a na půl jeli. Závodí vždy dvojice, jeden na trať vybíhá a druhý vyjíždí na kole. Alespoň jednou se na celé trati musejí vystřídat. Kdy to ale udělají a na jak dlouho, ale pravidla neurčují.

„Není zcela jisté, kdy se tato disciplína zapíše mezi olympijské sporty a zda se jí to někdy podaří, bezpečně ale nachází své nadšené a udýchané stoupence,“ říkal do mikrofonu líbeznický starosta Martin Kupka, který se na jeden den proměnil ve sportovního komentátora – amatéra.

Hned první ročník Líbeznického koloběhu přinesl velmi kvalitní sportovní výkony. Trať dlouhou 10 km zvládl nejlepší pár za 36 minut a 55 vteřin. Obdivuhodný byl zejména výkon běžce Tomáše Koutného, který na kolo nasedl jedinkrát, a to 5 metrů před cílovou páskou. Líbezničtí sportovci obsadili druhé místo - Eva Stránská a Michal Stránský (otec s dcerou) - a čtvrté místo. Bronzová medaile putovala do Jaroměře. Zmíněné čtvrté místo obsadila dvojice se známým líbeznickým sportovcem, běžcem na lyžích a stolním tenistou Janem Vondrášem. „Jako běžkaři mi chyběl sníh pod Beckovem. Ztratil jsem navíc nejméně 5 vteřin, když jsem musel čekat na přechodu pro chodce. Jinak to bylo výborné. Šel jsem naplno,“ řekl hned po doběhu. Právě zmíněných pět vteřin na přechodu sebralo Líbeznicím bronzovou medaili. Což je v souvislosti se stále velkou dopravní zátěží obce příznačné i přízračné.

„Trať byla členitá a velmi zajímá, asfalt střídal terén, příjemné pasáže zase ty náročnější. Naší, a počítám, že nejen naší, fyzickou zdatnost prověřil náročný kopec vedoucí do velmi hezké lesní pasáže. Zkrátka trať se nám velmi líbila a moc jsme si ji užili,“ zhodnotil sportovní zážitek další z „koloběžců“ Martin Vyšínský.

Pokud jste u toho nemohli být, nebo jste u toho byli a rádi byste si závod připomenuli, zde je krátký videosestřih od Josefa Šálka, který se na akci asi jen tak objevil.

Dopoledním závodem ale sportovní den nekončil. Odpoledne byl na programu volejbalový turnaj, fotbalový turnaj a do třetice i florbalový turnaj. Ve dvě hodiny se pod energickým vedením Moniky Šponerové tančila zumba.

„Chtěli jsme, aby se celý dne nesl ve znamení sportovního „koloběhu“. Na své si snad přišli úplně všichni včetně dětí, které tu měly navíc i malé dopravní hřiště. Šipkaři přivezli do tělocvičny elektronický terč, na němž se hází první liga, líbezničtí hasiči lákali u svého nového auta nové příznivce hasičského sportu a obecní policisté učili děti střílet ze vzduchovky,“ doplňuje za organizátora celého dne Líbeznickou stonožku Miriam Kupková.

„Jedinou skvrnou na kráse byla průtrž mračen, která přišla na samém konci, takže vyhlášení vítězů odpoledních klání se už muselo odehrávat v tělocvičně. O to víc se nám to ale zapsalo do paměti. Druhý ročník Líbeznického koloběhu za rok nic neodvrátí,“ říká s nadšením a odhodláním sobě vlastním Monika Šponerová.

Nejcennější trofej volejbalového turnaje získalo líbeznického družstvo. Ve fotbale byli nejlepší kluci z Březiněvsi, ale dvě líbeznická žákovská mužstva jim po roce trénování dokázala důstojně čelit. Pohár z florbalového klání putoval pro změnu do Libiše.

Zde si můžete prohlédnout video z akce.